Co, gdzie, kiedy?

Warsztaty pt. “Szkoła przyszłości” dla uczniów klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej

Termin warsztatów: 20.11.2023 – 15.12.2023

Podejmowanie własnych inicjatyw, realizacja kreatywnych projektów czy efektywne rozwiązywanie problemów to cechy, które możemy przypisać postawie przedsiębiorczej. Sposobem na rozwój u dzieci i młodzieży kompetencji związanych z przedsiębiorczością są odpowiednio dobrane zajęcia, w tym nauka programowania ukierunkowana na samodzielną pracę i twórcze rozwiązywanie problemów. “Szkoła przyszłości” zakłada to warsztaty programistyczno-robotyczne dla uczniów z klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej, które nastawione są na kształtowanie umiejętności algorytmicznego myślenia i kreatywnego doskonalenia kompetencji w zakresie nauki programowania. Wykorzystując miniroboty oraz klocki Lego poprzez naukę kodowania kształtujemy wśród najmłodszym kluczowe kompetencje technologiczne. Uczniowie klas 4-8 będą poznawać nowe możliwości programowania, w tym programowanie robotów, modelowanie przestrzenne i druk 3d oraz będą doskonalić umiejętności cyfrowe w praktyce.

Panel techniczny i naukowy

Termin realizacji: 30.10.2023 – 30.11.2023

Uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej oraz licealistów zapraszamy do udziału w panelach technologicznych i naukowych, które umożliwią uczestnikom rozwój kompetencji i kreatywności w obszarach związanych z nowymi technologiami. Panele poprowadzą partnerzy biznesowi oraz naukowi Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji.

W ramach panelu technologicznego realizowanego w Da Vinci Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie jako szkole modelowej Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji uczniowie poznają tajniki wirtualnej rzeczywistości i możliwość zastosowania jej w edukacji, a także zgłębią podstawy konstrukcji komputera oraz działania sieci informatycznych, w tym zasady i procedury bezpieczeństwa internetowego. 

W ramach panelu naukowego proponujemy wykład i pokaz technologiczny z obszaru VR, okulografii i biofizjologii zorganizowany w Zakładzie Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 

W Da Vinci Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krakowie zostanie również zorganizowany panel naukowy pt. “Kod sztuki” poprowadzony w ramach współpracy  z Instytutem Sztuki i Designu, Katedry Multimediów Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Od wieków sztuka i design bardzo chętnie korzystały z wszelkich odkryć i nowinek. Technologia w służbie sztuki i projektowania sprawia, że pojawiają się nowatorskie i unikatowe rozwiązania oraz ciągły rozwój. Proponujemy realizację zajęć artystycznych z zakresu fotografii i innych sztuk i designu, która będą się skupiały również na poznaniu zagadnień technologicznych, postprodukcyjnych, oprogramowania i  korzystaniu z nowych technologii.